تاريخ انتشار : ۱۸:۲۷:۲۲ - جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴

بیانیه پایانی نخستین کنگره

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی:
ترویج اسلام رحمانی، پیشبرد دموکراسی و تحقق عدالت، رسالت اصلی ماست

 اصلاح طلبی از دید ما چیزی نیست جز تلاش برای پیاده کردن همه‌ی اصول قانون اساسی و به رسمیت شناختن جایگاه قانونی همه ی نهادهای کشور.
 جمعی از افراد پرسابقه سیاسی کشور که دارای تبار سیاسی روشن و کارنامه‌ای درخشان در امر سیاست‌ورزی و مدیریت جامعه بوده‌اند ، حزب را بنا نهاده‌اند.
 اساسي ترین مأموریت حزب، پيشبرد اصلاحات تدریجي و قانوني، تعميق و گسترش دموکراسي و تقویت جامعه مدني با توجه به سرمایه اجتماعی بر پایه اخلاق ، اعتماد و مشارکت است

 عدم توجه به تبعیض های موجود علیه نیمی از جمعیت کشور سبب شده است زنان در معرض بیشترین آسیب ها و مشکلات اجتماعی قرار گیرند.بدیهی است رفع این تبعیض ها در سایه دست یابی آحاد ملت به حقوق شهروندی و تحقق شهروندان توانمند امکان پذیر خواهد بود.

 حزب در حوزه جامعه، تقویت و تعمیق فعالیت‌هاي تشکیلاتی، سیاسی‌، حقوقی و مدنی خود را در سراسر کشور پیش خواهد برد
 حزب در حوزه حکومت، به تقویت و تعمیق دموکراسی و حمایت از سياست‌ها و برنامه‌هاي توسعه‌اي کشور خواهد پرداخت.
 رعایت اصول حکمرانی خوب مشارکت، حکومت قانون‌، شفافیت‌، پاسخ گویی‌، عدالت و همه گیری‌، کارایی و اثربخشی و مسؤولیت پذیری مورد تأکید حزب خواهد بود.

 شرکت در انتخابات در چارچوب جمع اصلاح طلبان ذیل گفتمان اصلاحات و با محوریت بینش ، روش و منش حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمد خاتمی با هدف حمایت از منافع ملی از جمله برنامه‌های حزب است.

شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی بیانیه نخستین کنگره سراسری این حزب را منتشر کرد. چشم‌انداز، مأموریت، مواضع و باورها، رویکردها و برنامه‌های حزب عناوین اصلی این بیانیه را تشکیل می‌دهد.
در بخشی از این بیانیه آمده است:« سیاست شعبه‌ای از اخلاق عملی و تدبیر امور دانسته شده است و به طور طبیعی بر مدار حرکت جمعی، هماهنگ و همسوی نیروهای سیاسی و اجتماعی به منصه ظهور درمی‌آید و منشاء اثر می‌گردد.»
حزب اتحاد ملت ایران در بیانیه خود عنوان داشته است: « حزب همراهي و همکاري فعال با شخصيت‌ها، گروه‌ها و تشکل هاي اصلاح طلب و نهاد هاي مدني دیگر را مورد توجه قرار خواهد داد. همه گروه‌ها و جریان‌های سیاسی و اجتماعی که در تحقق تمامي ظرفيت‌هاي قانون اساسي را پیگیری می‌کنند ، طرف گفت‌وگو، تفاهم و تعامل حزب هستند.»
این بیانیه در بخشی دیگر عنوان می‌دارد:« حزب رعایت حقوق اساسی همه انسان‌ها را بر خود فرض مي‌داند و با به رسميت شناختن تنوع و تفاوت ميان اقشار و اقوام، با تکیه بر اصل برابری حقوقی همه شهروندان ایرانی، بر رفع تبعیض‌ها و برقراری عدالت در منزلت وتوزیع قدرت بین آحاد جامعه اعم از زنان ،اقوام و سطوح مدیریت کشور تاکید دارد.
حزب استقلال و تمامیت ارضی و یکپارچگی ایران زمین و تکیه بر قانون اساسی احترام و رعایت حقوق بشر را از مبانی اعتقادی خود می‌داند .»

بیانیه حزب اتحاد ملت در مورد باور و التزام این حزب به اصول قانون اساسی آورده است:« حزب بر اجراي بدون تنازل همه اصول و مضامين قانون اساسي و تصویب قوانين اجرایي به صورت همه جانبه و شفاف براي تحقق این اصول، به ویژه فصل حقوق، ملت تاکيد دارد. از نظر حزب، پاسخگویي به مطالبات مردم در گرو هم سوکردن شکل و محتواي قانون اساسي با شرایط زماني و مکاني کشور است . »
این بیانیه با تأکید بر پذیرش برنامه عمل حکمرانی خوب توسط حزب اعلام کرده است: « رعایت اصول حکمرانی خوب توسط همه اجزای حاکمیت می‌تواند در برگیرنده ابعاد کاملی از فرایند توسعه باشد . این اصول که مورد تأکید حزب خواهند بود، عبارتند از:
مشارکت، حکومت قانون‌، شفافیت‌، پاسخ گویی‌، عدالت و همه‌گیری‌، کارایی و اثربخشی و مسؤولیت پذیری .
اجزاي حاکميت یعني قواي سه گانه باید با ساختارها و کارکردهاي قانوني و سازماني مناسب‌، جامع و فراگير بتوانند توانمندي و انعطاف لازم را در سطح عمومي و حاکميتي داشته باشند.»
بیانیه نخستین کنگره سراسری حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در پایان و در تبیین رویکردها و برنامه‌ی حزب بر پنج محور عملیاتی از جمله:« سازمان یابی و سازمان دهی مناسب برای توسعه کمی و کیفی فعالیت های حزب، تشکیل شوراهای مناطق و تأسیس دفاتر حزب در سراسر کشور و شرکت در انتخابات در چارچوب جمع اصلاح طلبان ذیل گفتمان اصلاحات و با محوریت بینش ، روش و منش حجت الاسلام سیدمحمد خاتمی با هدف حمایت از منافع ملی» تأکید کرده است.
متن کامل بیانیه نخستین کنگره سراسری حزب اتحاد ملت ایران اسلامی به شرح زیر است:

بیانیه پایانی نخستین کنگره حزب اتحاد ملت ایران اسلامی
بسم الله الرحمن الرحیم
وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّه یَدْعُونَ إِلَی الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ
“باید که از میان شما گروهی باشند که به خیر دعوت کنند و امر به معروف و نهی از منکر کنند. اینان رستگارانند”
آل عمران آیه ۱۰۴
نخستین کنگره حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در روز پنج شنبه ۲۹ مردادماه ۱۳۹۴ در محل سالن اجلاس سران تهران با حضور اعضای اولیه حزب برگزار گردید و پس از اقدام به وظایف قانونی و حزبی در تصویب مرامنامه ، اساسنامه و انتخاب ارکان آن ، تدوین بیانیه پایانی نخستین کنگره را بر اساس اساسنامه به عهده شورای مرکزی گذاشت . شورای مرکزی اینک بر اساس سند مرام نامه و سند مواضع و باورهای مطرح شده از سوی حزب ، بیانیه پایانی کنگره نخست حزب اتحاد ملت ایران اسلامی را صادر کرده و منتشر می‌نماید.
مقدمه
حزب اتحاد ملت ایران اسلامی سیاست را امری متعالی و ابزاری ضروری برای تحقق زندگی سعادتمند و توأم با رفاه و امنیت و بالندگی شهروندان جامعه می داند و باور دارد بدون تحقق امر سیاسی ، به سامان کردن جوامع انسانی عملاً امکان‌پذیر نخواهد بود. بر این پایه سیاست شعبه‌ای از اخلاق عملی و تدبیر امور دانسته شده است و به طور طبیعی بر مدار حرکت جمعی، هماهنگ و همسوی نیروهای سیاسی و اجتماعی به منصه ظهور درمی‌آید و منشاء اثر می‌گردد.
بر پایه وظیفه‌مندی و مسؤولیت‌پذیری اجتماعی جمعی از افراد پرسابقه سیاسی کشور که دارای تبار سیاسی روشن و کارنامه‌ای درخشان در امر سیاست‌ورزی و مدیریت جامعه بوده‌اند ، حزب اتحاد ملت ایران اسلامی را بنا نهاده‌اند. حزبی که می خواهد در چارچوب قوانین موجود نقش آفرینی کند. حزبی که نام مستعار هیچ حزبی نیست اما بهره ی کافی از تجربیات گران سنگ و میراث احزاب گذشته و حال این مرز و بوم را دارد.
حزبی که می خواهد نه فقط در عرصه ی سیاست بلکه در عرصه ی اقتصاد، مسایل اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی، علوم و فناوری، علاوه بر ارائه برنامه ی اداره ی کشور به تربیت نیروهای توانمندی بپردازد که قدرت و ظرفیت سیاست گذاری و مدیریت بر اساس آن نیازها و برنامه ها را داشته باشند.
حزب اتحاد ملت ایران اسلامی تشکيلاتي برپایه مرامنامه، اساسنامه ،مصوبات کنگره هاي سالانه و آیين نامه هاي داخلي است که با تعهد و التزام به قانون اساسي و اعتقاد به مبانی و ارزش‌های اسلامی مندرج در آن به سیاست‌ورزی و فعاليت‌های مدني می‌پردازد. حزب خود را موظف به عمل جمعي سياسي دانسته و تأمل در زمينه راهبردها، خطي مشي‌ها و راهکارهاي اصلاح‌طلبانه براي گذار به مردم‌سالاري و توانمندسازي نيروهاي اجتماعي در چارچوب ظرفيت هاي نظام و تسهيل و تقویت نظام حزبي را در سر لوحه کار خود قرار داده است.

۱- چشم انداز

حزب در حوزه جامعه، تقویت و تعميق فعاليت هاي تشکيلاتي، سياسي‌، حقوقي و مدني خود را در سراسر کشور پیش خواهد برد و در کنار آن همراهي و همکاري فعال با شخصيت‌ها، گروه‌ها و تشکل هاي اصلاح طلب و نهاد هاي مدني دیگر را مورد توجه قرار خواهد داد. همه گروه‌ها و جریان‌های سیاسی و اجتماعی که در تحقق تمامي ظرفيت‌هاي قانون اساسي را پیگیری می‌کنند ، طرف گفت‌وگو، تفاهم و تعامل حزب هستند.
حزب در حوزه حکومت، به تقویت و تعمیق دموکراسی و حمایت از سياست‌ها و برنامه هاي توسعه اي کشور خواهد پرداخت. حزب مبانی سند چشم انداز ۲۰ ساله را الگوی تحقق اصول اخلاقی‌، ارزش‌های اسلامی، مردم سالاري و محوریت عدالت اجتماعي، آزادي هاي مصرح در قانون اساسي، کرامت انساني و حقوق شهروندي،تامين امنيت اجتماعي وعدالت قضایي و پيشبرد توسعه پایدار و همه جانبه می‌داند و برای تحقق این اصول به عنوان وظیفه ملی خود تلاش خواهد کرد .

۲- مأموریت

اساسي ترین مأموریت حزب، پيشبرد اصلاحات تدریجي و قانوني، تعميق و گسترش دموکراسي و تقویت جامعه مدني با توجه به سرمایه اجتماعی بر پایه اخلاق ، اعتماد و مشارکت است که باید در دو حوزه جامعه و حکومت به صورت توأمان و به هم پيوسته مد نظر باشد.
اصلاح طلبی از دید ما چیزی نیست جز تلاش برای پیاده کردن همه ی اصول قانون اساسی، چیزی نیست جز به رسمیت شناختن جایگاه قانونی همه ی نهادهای کشور و ایجاد رابطه ی منطقی بین اختیارات و پاسخگویی و بهره گیری از ظرفیت ها و توانایی های همه نخبگان و حاکمیت اصل شایسته سالاری . چیزی نیست جز تعیین سرنوشت به دست خود مردم و چیزی نیست جز چرخش قدرت بر اساس صندوق های رای.
هدف اصلاح طلبی از دید ما این است که این کشور و این مردم بتوانند در رفاه و آسایش زندگی کنند. فرزندان این کشور از امکانات کافی و فراوان برای تحصیل، کار، ازدواج و اوقات فراغت برخوردار باشند. پا به سن گذشتگان ما آرامش کافی برای آینده ی خود داشته باشند. زنان و دختران ما رنج تبعیض را حس نکنند و از نگاه بسته تنگ نظران در امان باشند. اقوام مختلف و صاحبان دین و مذهب و تفکر و نگرش های متفاوت حس دلبستگی به این خاک داشته باشند و احساس آن نکنند که بین آنها و اکثریت تفاوتی وجود دارد.

۳- مواضع و باورها

اصول و مباني تفکر و سياست ورزي و فعاليت حزب در حوزه هاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و سياسي که راهنمای حزب در مسير فعاليت‌ها خواهند بود ، در شرایط کنوني عبارتند از:

۳-۱- اصل پایبندي به ارزش‌هاي دیني و ملي

حزب بر تقدم اخلاق، عدالت، عقلانیت و معنويت‌ در سياست ورزي تأکيد دارد و به حضور فعال و مؤثر دین در حوزه عمومي معتقد است. ارائه چهره رحماني اسلام در جامعه و در عرصه بين‌المللي و پيشبرد دموکراسي و تحقق عدالت در تمامي سطوح زندگي از جمله رسالت‌های اساسي حزب است.
حزب رعایت حقوق اساسی همه انسان‌ها را بر خود فرض مي‌داند و با به رسميت شناختن تنوع و تفاوت ميان اقشار و اقوام، با تکیه بر اصل برابری حقوقی همه شهروندان ایرانی، بر رفع تبعیض‌ها و برقراری عدالت در منزلت وتوزیع قدرت بین آحاد جامعه اعم از زنان ،اقوام و سطوح مدیریت کشور تاکید دارد.
حزب استقلال و تمامیت ارضی و یکپارچگی ایران زمین و تکیه بر قانون اساسی احترام و رعایت حقوق بشر را از مبانی اعتقادی خود می‌داند .
۳-۲- اصل آزادي

رفع همه محدودیت‌هاي اندیشه و بيان و آزادي فعاليت هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي در چارچوب قانون و تعهدات پذیرفته شده عمومي، یعني حاکميت و تحقق حکومت قانون و نه برداشت هاي فردي و جناحي و سليقه ایي از قوانين، مورد تاکيد حزب است.

۳-۳- اصل اجراي همه جانبه قانون اساسي

حزب بر اجراي بدون تنازل همه اصول و مضامين قانون اساسي و تصویب قوانين اجرایي به صورت همه جانبه و شفاف براي تحقق این اصول، به ویژه فصل حقوق، ملت تاکيد دارد. از نظر حزب، پاسخگویي به مطالبات مردم در گرو هم سوکردن شکل و محتواي قانون اساسي با شرایط زماني و مکاني کشور است .

۳-۴- اصل تقویت جامعه مدني و رعایت حقوق شهروند

حزب پذیرش اصل جامعه توانمند و تقویت جامعه مدني و رعایت حقوق شهروندي را یک الزام ملي مي‌داند. تحقق این امر از طریق حاکميت قانون، مشارکت و سازماندهي مردم از طریق نهادهاي مدني و پذیرش رقابت در کليه امور عمومي کشور و برخورداري برابر عموم از حقوق اساسي و حق تعيين سرنوشت ميسر است‌ .
ما باور داریم امنيت برای عموم شهروندان و آزادي دو شرط لازم براي رشد و توسعه پایدار است که در جامعه برخوردار از اعتماد و انضباط‌، موجب اعتماد به نفس و احساس مسئوليت شهروندان می‌شود. شهروند توانمند لازمه شکل گیری جامعه مدني قوی و دولت توانمند است.
حزب بر این باور است که حقوق بشر، حقوق شهروندی و حق مالکيت باید براي همه آحاد ملت (اعم از زنان،اقوام و صاحبان تفکر، مذاهب و نگرش های متفاوت ) به یکسان اجرا گردد.
عدم توجه به تبعیض های موجود علیه نیمی از جمعیت کشور سبب شده است زنان در معرض بیشترین آسیب ها و مشکلات اجتماعی قرار گیرند.بدیهی است رفع این تبعیض ها در سایه دست یابی آحاد ملت به حقوق شهروندی و تحقق شهروندان توانمند امکان پذیر خواهد بود.

۳-۵- اصل ثبات و استقرار نظم سياسي مردم سالارانه

حزب با تأکید بر شعار “استقلال، آزادی‌، جمهوری اسلامی” اساس نظم و ثبات سياسي را استقرار این ارزش‌ها مي داند. که در قالب مؤلفه جمهوریت قابل پيگيري و ارتقاء هستند. مشخصه هاي چنین جمهوریتی عبارت است از
 تفکيک قواي حکومت
 تضمين ساختاري نظارت همگاني بر تصميم گيري
 تضمين حق برابر مشارکت همه اقشار جامعه ( به خصوص زنان) در فرایندهاي تصميم گيري و سياست گذاري‌ها
 حق رأي برابر و همگاني
 واگذاري مناصب و مشاغل مهم و کلان سياسي و حکومتي از طریق انتخابات سالم و
همگاني مطابق با قانون اساسی
 امکان رقابت سياسي عادلانه براي گروههاي اجتماعي و سياسي از طریق تقویت نظام رقابتي حزبي.

۳-۶- اصل حکمرانی خوب

رعایت اصول حکمرانی خوب توسط همه اجزای حاکمیت می‌تواند در برگیرنده ابعاد کاملی از فرایند توسعه باشد . این اصول که مورد تأکید حزب خواهند بود، عبارتند از:
مشارکت، حکومت قانون‌، شفافیت‌، پاسخ گویی‌، عدالت و همه‌گیری‌، کارایی و اثربخشی و مسؤولیت پذیری .
اجزاي حاکميت یعني قواي سه گانه باید با ساختارها و کارکردهاي قانوني و سازماني مناسب‌، جامع و فراگير بتوانند توانمندي و انعطاف لازم را در سطح عمومي و حاکميتي داشته باشند. ازاین رو باید به سه مؤلفه مهم توجه داشت:
الف ) ایجاد توانایي و دانایي لازم در حاکمیت براي اداره بهينه منابع و عمل به قوانين و مقررات.
ب) فرایند انتخابات آزاد براي انتخاب مناصب، اختيارات و امکان نظارت بر عملکرد منتخبين و درصورت نياز تغيير آنها
ج) حاکمیت قانون و رعایت حرمت نهادهاي قانونی هم از طرف دولت وهم از طرف شهروندان در جهت عملی شدن حاکميت قانون و امکان کنترل و نظارت

براي تحقق مؤلفه هاي فوق باید:
الف) شرایط مشارکت و سازماندهي مردم از طریق نهادهاي مدني فراهم باشد.
ب) حکمراني در چارچوب قوانين مصوب و به دور از تفاسير شخصی و بدون اعمال سليقه اجرا شود
ج) کليه تصميمات و اقدامات حاکميتي بر اساس قانون و مقررات به صورت شفاف اتخاذ شده و دسترسي آزاد به اطلاعات براي همگان امکان پذیر باشد و امکان نظارت بر عملکرد حاکمان از طریق رسانه‌ها و نهادهای مدنی فراهم شود .
د) انتخاب فرایند‌ها و تشکیل نهادها متناسب با نيازهاي جامعه برای تحقق کارایی و اثربخشی بیشتر باشد.
ه) کلیه ارگان‌ها و نهادهاي دولتي و سازمان‌هاي مردم‌نهاد و تشکل‌هاي بخش خصوصی در مقابل عموم مردم و به خصوص ذینفعان خود پاسخگو و مسؤولیت پذیر باشند.

اولویت های حکمرانی خوب و متناسب با شرایط فعلی ایران عبارتند از:
اولویت دادن به از بین بردن فقر و گسترش رفاه عمومی،حاکمیت قانون،مبارزه با فساد سازمان یافته،استیفای حقوق زنان،حفظ محیط زیست،مشارکت جویی،شفافیت و پاسخگویی،رفع تبعیض،سودمندی و کارآیی.
۳-۷- اصل احترام به حق مالکيت در همه عرصه ها

به رسميت شناختن و تضمین بنیان‌های حق مالکيت حاصل از کار، تلاش فکري و جسمي انسان و رعایت آن در کلیه قوانین، مقررات و عملکردها و صيانت همه جانبه از آن در مقابل تعدي‌ها و تجاوزها به حریم آن و احترام به حق دخل و تصرف در مالکيت‌ها توسط صاحبان آن در چارچوب قانون و مقررات، پذیرش و احترام مالکيت معنوي و نهادینه کردن آن در تمامي عرصه‌ها از جمله باورهاي حزب است.

۳-۸- اصل اقتصاد مدني و مشارکت مدار

با سپري شدن هفتاد سال از اجراي برنامه هاي توسعه به دلیل برخورداري کشور از منابع و ثروت‌هاي نفت و گاز و معادن و دخل و تصرف همه جانبه دولتها بر این ثروت، اقتصاد کشور در مدار دولت – بازار قرار گرفته است. وضعیتی که اقتصاد کشور در آن دولت محور است و در مقابل‌، در همه عرصه‌هاي اقتصادي، مشارکت موثر افراد و جامعه را که تجلي آن در بازار نهفته است، در حاشيه مي بيند. حاکميت در ایران‌، اکنون باید با برخورداري از گستره‌اي از سرمایه‌ها، ظرفيت‌ها و فرصت‌ها از یک سو و چالش‌ها و مشکلات مختلف اقتصادي و اجتماعي از سوي دیگر، با پایبندي به رویکردهاي علمي و عمليِ برنامه‌هاي توسعه با تحرک، کارآمدي و اثربخشي، کشور را به صورت همه جانبه در مسیر توسعه قرار دهد و از تمامي ظرفيت‌هاي موجود استفاده نموده و بر مشکلات و چالش‌ها فائق آید. مسیر توسعه در این روند، باید مدار بازار-دولت باشد؛ که به معنای بالارفتن سهم فعاليت‌هاي اقتصادي بخش خصوصي نسبت به سهم دولت در اقتصاد کشور است.
اولویت‌در این رویکرد‌، مشارکت همه جانبه، قانونمند، مستمر، سازمان یافته و پایدار بخش خصوصي در همه سطوح است. دولت ایفاگر نقش‌هاي اساسي همچون تامین آزادي و امنيت ، فراهم آوردن بسترها و شرایط مناسب براي زایش نهادهاي مدني، توانمند سازي بخش خصوصي، برابري فرصتها، بسط گزینه‌های انتخاب، گسترش مشارکت، بهبود و تکامل قواعد نهادي و رفتاري، توزیع اطلاعات همه‌جانبه، تسهیل رشد و بالندگی سرمایه انساني و اجتماعي، تقویت آزادي سياسي و عقلانيت در تنظيم رفتارهاي اقتصادي و اجتماعي است.

دولت در رویکرد بازار- دولت‌، با ویژگي‌هاي بازار مداري، کارآفریني، رقابت گستري، هدایت‌گري، تنظيم‌گري و نه تصدي‌گري، آینده‌نگري، مشارکت‌جویي براي مردم )بخش خصوصي( و نهادهاي مدني، شفافيت، پاسخگویي، تعهد به قانون، مسئوليت پذیري، کارآمدي در امور تخصيصي و تنظيمي و تثبيتي و توزیعي، تحکيم حق مالکيت و وضع مشوق هاي اقتصادي و… شناخته می‌شود .
در رویکرد بازار- دولت، نهادهاي مدني باید از سطحی از هوشمندي برخوردار باشند که مانع از آن شوند که ساختار و کارکرد دولت دچار خطاي غفلت (عدم کارایي و اثربخشي و یا رها کردن امور حاکميتي( و یا خطاي مداخله (دخالت در امور بخش خصوصي( نشود.
۳-۹- اصل توسعه فرهنگي و توسعه علمي کشور

توسعه فرهنگي و توسعه علمي” دو پایه مهم براي ارتقاي ظرفيت هاي توسعه همه جانبه کشور است.
در این جهت
 تفکرات، سنتهاي همسو با فرهنگ کار، نظم، دانایي
 کارآفریني و فناوري
 بسط آزادي در عرصه هاي اندیشه، قلم،بيان و عقلانيت
 مشارکت، پذیرش تنوع و تکثر،نقد و نوآوري
 اصلاح و چابک‌سازی نظام آموزشی برای پرورش و هدایت موثر سرمایه‌های انسانی
 رفع تبعيض‌ها و موانع رشد علمي و خلاقيت فرهنگي در برابر نخبگان و جامعه
 فراهم آوردن زمينه هاي شکوفایي و نوزایي علمي و فرهنگي
 نقش آفرین شدن مولدان و کارآفرینان در حوزه اندیشه و فرهنگ
 حضور مؤثر نخبگان در عرصه هاي تصميم سازي و تصميم گيري کشور
بخشي از باورها و تعهدات حزب براي ساختن آینده اي بهتر است.
۳-۱۰- اصل صيانت از منابع طبيعي و حفاظت و ارتقای محيط زیست کشور و توازن منطقه اي

پذیرش حفظ و بهبود محيط زیست، آمایش سرزمين و توازن منطقه‌اي از جمله رویکردهاي مهم حزب در شرایط کنوني است.
۳-۱۱- اصل تلقی منابع طبیعی به مثابه ثروت بين نسلي

اعتقاد ما بر این است که منابع نفت و گاز و معادن کشور در کنار سایر منابع طبيعي، ثروت‌هاي مردم این مرز و بوم به شمار مي‌آیند. در بهره‌برداري از این منابع که مالکيت آنها عمومي و مشاعي است، علاوه بر اینکه شهروندان کنونی کشور حقوق برابر دارند، حق برابر در بهره‌گيری از این منابع بين این نسل و نسل‌هاي آتي نيز باید به عنوان یک اصل شناخته شود .
منابع حاصله باید به دارایيها و سرمایه هاي مولد به منظور پایدارسازي فرایند توسعه و تخصيص و بهره برداري بهينه از منابع سوق داده شود تا امکان برپایي نظامات توليدي جدید، وسعت بازار، رشد اقتصادي و اشتغال و رفاه بيشتر فراهم گردد.
۳-۱۲- اصل تأمین منافع ملی در سیاست خارجی

حزب برای استحکام‌، پویایی و پایایی جایگاه ایران در منطقه و جهان‌، سیاست خارجی را ادامه منطقی سیاست داخلی می‌داند و تحقق اصول فوق را مستلزم ایرانی آباد، مستقل و سربلند در متن جامعه جهانی می‌داند که با همه‌ی کشورها و به ویژه کشورهای همسایه و اسلامی ارتباطی مبتنی بر عزت ملی و بر اساس منافع ملی داشته باشد. اصول راهنمای راهبری سیاست خارجی از دیدگاه حزب موارد زیر است :
 تکیه بر استقلال، تمامیت ارضی‌، تعامل و گفت‌و‌گو و ارتباط با همه ملل و دولت‌های مشروع جهان
 سیاست خارجی در خدمت تأمین منافع ملی
 سیاست خارجی در جهت ارتقای جایگاه منطقه‌ای و جهانی ایران
 حمایت از گسترش عدالت‌، آزادی‌، حقوق بشر و برابری حقوقی همه کشورها

۴- رویکردها و برنامه ها

کنگره به شورای مرکزی مأموریت می دهد ظرف یک سال آینده با ابتناء بر گفتگو ، استفاده از ابزار مذاکره و تکیه بر ظرفیت های قانونی برای پیشبرد اصلاحات و در نهایت برای تقویت دموکراسی و پایدارسازی توسعه کشور ، بر اساس وظایفی که در اساسنامه برای شورای مرکزی آمده است دستور کارهای زیر را پیگیری نماید و به سرانجام برساند :

۴-۱- سازمان یابی و سازمان دهی مناسب برای توسعه کمی و کیفی فعالیت های حزب
۴-۲- تشکیل ارکان حزب و کمیسیون های تخصصی برای تدوین خط مشی
و پیشبرد برنامه ها در راستای توسعه همه جانبه کشور
۴-۳- تشکیل شوراهای مناطق و تأسیس دفاتر حزب در سراسر کشور
۴-۴- گفتگو و تعامل سازنده با احزاب و نهادهای مدنی و شخصیت های مؤثر در سطح ملی و بین المللی
۴-۵- شرکت در انتخابات در چارچوب جمع اصلاح طلبان ذیل گفتمان اصلاحات و
با محوریت بینش ، روش و منش حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد خاتمی با هدف حمایت از منافع ملی

حزب با اتکا به این مواضع، دیدگاه‌ها و اصول که آن‌ها را ستون‌های منافع ملی می‌داند تلاش دارد که تعهد نسبت به جامعه و تعلق خاطر به توسعه همه جانبه کشور، اولویت هاي مورد نظر مردم و کشور را بر همه چيز مقدم بدارد و پایبندي به بينش و روش اصلاح طلبانه را در تمامي فعاليت هاي خود توسعه دهد و در این مسیر درعين حساسيت داشتن نسبت به کژي‌ها و بدعت ها، خودکامگي‌ها و خشونت‌آفریني‌ها از هرگونه برخورد جزمي و متصلب و افراطي با مسائل دور باشد و با دارا بودن روحيه انتقادپذیري و ميدان دادن به سایر نيروها و جریان‌هاي فکري و اعتقاد به تکثر و مشارکت همگاني و رقابت سياسي به مصداق آیه شریفه ۱۵۹ سوره آل عمران و … فعاليت‌هاي خود را با استواري و توکل و به یاري خداوند متعال در آینده استمرار بخشد.

فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِي الأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللّهِ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ ﴿آل عمران ۱۵۹﴾
پس به [بركت] رحمت الهى با آنان نرمخو [و پرمهر] شدى و اگر تندخو و سخت دل بودى قطعا از پيرامون تو پراكنده مى‏شدند پس از آنان درگذر و برايشان آمرزش بخواه و در كار[ها] با آنان مشورت كن و چون تصميم گرفتى بر خدا توكل كن زيرا خداوند توكل‏كنندگان را دوست مى‏دارد ﴿آل عمران ۱۵۹﴾
والسلام علیکم و رحمت ا… و برکاته