تاريخ انتشار : ۱۸:۱۶:۴۹ - جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴

مرامنامه حزب اتحاد ملت ایران اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

 مرامنامه حزب اتحاد ملت ایران اسلامی

انقلاب اسلامی ایران راه جدیدی بود که در پیش پای انسان سرخورده از مادی گرایی و سرگشته در وادی مکاتب انسان ساخته گشوده شد تا در تداوم راه انبیا مردمان را به رستگاری و فلاح رهنمون باشد. مردم ایران به رهبری امام خمینی پایه گذار نظامی شدند که علی رغم فراز و فرودهای فراوان برای انسانهای جویای آزادی و رهایی منبع انرژی و زاینده امید است.

جمهوری اسلامی علی رغم تنگناهای فراوان نظیر تروریسم کور و جنگ تحمیلی این توفیق را داشته است که در برابر جریان تحجر داخلی نیز ایستادگی کند و اجازه ندهد گوهر درخشان انقلاب اسلامی در پس ایده ها و اعمال واپس گرایانه، غبار آلود شوند.

جنبش اصلاحات با تکیه بر مردم سالاری سازگار با دین و اصرار بر حاکمیت مردم و قانون گرایی، فصل نوینی در حرکت انقلاب اسلامی گشوده است و نه تنها در درون، مایه امید و پویایی جامعه ایرانی شده است بلکه الهام بخش بسیاری از جنبشهای بیداری و دموکراسی خواه در دنیا و بخصوص جهان اسلام گشته است.

بی تردید شکوفایی یک نظام مردم سالار در رابطه مستقیم با مشارکت نهادمند و سازمان یافته مردم است. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز با تأکید بر این اصل مهم و با به رسمیت شناختن همه ارکان نظام بر اساس رأی مردم، برای تضمین این مشارکت در فصل سوم خود با بر شمردن حقوق ملت در حقیقت تکالیف بسیار مهمی را بر دوش حکومت نهاده است.

روشن است که تحکیم پایه های جمهوریت و ترجمه آرمانهای انقلاب اسلامی و اهداف بر شمرده در قانون اساسی در گرو توسعه احزاب، سازمانها، نهادهای مدنی مردم بنیاد و حرفه ای است که امکان مشارکت هدفمند، مؤثر و کم هزینه مردم در سرنوشت خود و اداره کشور را فراهم می کند. به واقع این نهادها پاسداران جمهوریت در هر نظام مردم سالار محسوب می شوند.

بر این اساس حزب اتحاد ملت ایران اسلامی تشکیل می شود تا بتواند به سهم خود در توسعه همه جانبه و متوازن کشور ایفای نقش کند. مرام حزب، دینداری، قانون مداری، مردم سالاری و جدال احسن خواهد بود و تلاش می کند تا در خیرات بر همتایان خود پیشی گیرد. همه اعضای حزب مکلف خواهند بود با التزام به قانون اساسی و تعهد به عمل در چارچوب قوانین موضوعه جمهوری اسلامی در چارچوب مقررات داخلی و تشکیلاتی حزب برای سربلندی ایران تلاش کنند.

اهداف:
۱- زنده نگه داشتن آرمانهای اصلی انقلاب اسلامی «استقلال، آزادی، و حاکمیت مردم در سایه تعالیم و موازین دین مبین اسلام»
۲- تلاش برای پیاده کردن همه اصول قانون اساسی بخصوص فصل سوم «حقوق ملت»
۳- تلاش برای تحکیم پایه های وحدت ملی و تضمین حقوق برابر همه شهروندان ایرانی
۴- تلاش برای توسعه همه جانبه و آبادانی ایران و رفاه ملت.
۵- ارتقای جایگاه جهانی ایران

خط مشی:
۱- ایجاد فضای گفتگو و جدال احسن در متن جامعه و نیروهای انقلاب اسلامی
۲- تدوین برنامه های توسعه همه جانبه با جذب و ارتباط با نخبگان
۳- تربیت و پرورش نیروهای توانمند و کارآمد
۴- نقد برنامه ها، مواضع و رفتار دولتمردان و کارگزاران نظام و تحلیل عملکرد آنان بر اساس وظیفه شرعی امر به معروف و نهی از منکر
۵- ارتباط با نهادهای مدنی و اقشار مردم( از جمله از طریق رسانه ها و فضای مجازی)
۶- توسعه فرهنگ تحزب
۷- مشارکت فعال در عرصه های تصمیم گیری ملی و محلی
۸- همکاری با قوای مختلف کشور

این مرامنامه در دو صفحه در تاریخ ۲۹/۵/۱۳۹۴ به تصویب کنگره حزب و درتاریخ …………………… به تأیید کمیسیون ماده ۱۰ قانون فعالیت احزاب و جمعیت ها رسید. و از این تاریخ به عنوان مرامنامه حزب اتحاد ملت ایران اسلامی لازم الاجرا می باشد.