کد خبر: 3036تاریخ انتشار : ۷:۱۳:۰۰ - چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵

آشتی ملی؛چتری برای همه

در سیاست داخلی فضای اعتدال و میانه‌روی جای خود را به انحصارطلبی داده و امید برای تحقق آشتی ملی هم در میان مردم و هم مسئولان روشن‌تر شده است. پیش از این تبلوری از آشتی ملی در انتخابات ۹۲، انتخابات مجلس دهم، بدرقه باشکوه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و اکنون در راهپیمایی ۲۲بهمن به چشم آمد

ولی‌الله شجاع‌پوریان*

راهپیمایی ۲۲بهمن همچون سال‌های گذشته با حضور باشکوه مردم در شهرهای مختلف کشور برگزار شد. سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و روزهای دهه فجر فرصتی مغتنم برای ارزیابی و سنجش عملکرد و کارکرد مسئولان و برنامه‌ریزی برای آینده نظام و کشور است. راهپیمایی امسال تحت تاثیر دو موضوع مهم قرار گرفته بود. حضور دونالد ترامپ رئیس‌جمهور جدید آمریکا در کاخ سفید و اظهارات تهدیدآمیز او باعث شد تا مردم حضور منسجم‌تری در راهپیمایی داشته باشند و انسجام و وحدت خود را به رخ بکشند. نکته مهم‌تر اینکه امسال شاهد فراخوان و حضور شخصیت‌ها و چهره‌های متفاوت همه جریان‌های سیاسی برای گرامیداشت پیروزی انقلاب بودیم. فراخوان ویژه رئیس دولت اصلاحات برای حضور در راهپیمایی، حضور چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلبی که بعضا در سال‌های گذشته زندان را نیز تجربه کرده بودند، از جمله مصطفی تاج‌زاده، محمدعلی ابطحی و… و حضور پررنگ‌تر شخصیت‌هایی چون محمدرضا عارف، خانواده آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در غیاب وی و دیگر چهره‌های اصلاح‌طلب حال و هوای متفاوتی را برای راهپیمایی امسال رقم زده بود.

واقعیت آن است که ۸ سال عملکرد رئیس دولت‌های نهم و دهم علاوه بر زیان‌های فراوان اقتصادی، اجتماعی و بین‌المللی، باعث ایجاد شکاف، اختلاف و دلخوری در میان بخشی از نیروهای انقلاب و مسئولان کشور شد. هرچند تحزب، تضارب آرا و تنوع در اعتقادات و رویکردها لازمه سیاست و اساس هرگونه پیشرفت و توسعه است، اما استراتژی دوقطبی‌سازی و رویارویی به‌جای گفت‌وگو و تعامل لطمات و خسارات زیادی طی این سال‌ها به نظام، کشور و مردم وارد کرد. وجود چنین اختلاف‌نظرها و شکاف‌هایی در میان مسئولان، پیامدها و عواقب ناگواری را به دنبال داشته است که باید در جای خود آسیب‌شناسی شود. اما فراتر از این رویدادها، در شرایط فعلی نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران در موقعیت ثبات و امنیت مناسبی قرار دارد.

در سیاست داخلی فضای اعتدال و میانه‌روی جای خود را به انحصارطلبی داده و امید برای تحقق آشتی ملی هم در میان مردم و هم مسئولان روشن‌تر شده است. پیش از این تبلوری از آشتی ملی در انتخابات ۹۲، انتخابات مجلس دهم، بدرقه باشکوه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و اکنون در راهپیمایی ۲۲بهمن به چشم آمد. آشتی ملی یعنی طیف‌های مختلف سیاسی اختلافات و گله‌های خود را کنار بگذارند و طرحی نو دراندازند. در سال‌های گذشته شرایطی در فضای سیاسی کشور به وجود آمده بود که دو رویکرد سیاسی اصلی کشور دچار فاصله و شکاف عمیق‌تری شده‌است. بخش افراطی جناح سیاسی اصول‌گرا، هیچ جایگاه و حقی برای جناح اصلاح‌طلب قائل نبود و در برهه‌ای طیف تندرو این جناح خواهان حذف و برکناری کامل نیروهای اصلاح‌طلب در بدنه مدیریتی کشور شدند. امروز نیز بسیاری از اصول‌گرایان وقتی با پرسش یا انتقادی روبه‌رو می‌شوند، به جای پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری، هر سوال و اتفاقی را به موضوع فتنه ربط می‌دهند و چنین فضایی باعث شده، به‌رغم آرامش در فضای سیاسی کشور، نوعی نگرانی و هراس از وضعیت آینده کشور در میان دلسوزان نظام وجود داشته باشد. از سویی نوعی دوقطبی در بدنه اجتماعی جامعه وجود دارد که هر فرصتی پیدا شود رویکرد خود را بروز می‌دهد.

قریب به ۸سال از حوادث سال ۸۸ می‌گذرد و هیچ‌گونه تهدید داخلی برای نظام متصور نیست. در چنین فضایی بهتر است به دنبال رفع سوءتفاهمات و تلاش برای نزدیکی و قرابت جریان‌های سیاسی باشیم؛ این امر محقق نمی‌شود، مگر این‌که هر دو گفتمان اصلی کشور، با پذیرش بخشی از اشتباهات خود، هم‌زیستی مسالمت‌آمیز و رقابت در یک فضای سیاسی سالم و اخلاقی را تجربه کنند. وضعیت امروز جامعه، از وضعیت امنیتی خارج شده و بسیاری از مشکلات و مطالبات را می‌توان با کمی گذشت و تدبیر حل کرد.

چنین می‌نماید، این روزها بهتر و بیشتر از هر زمان دیگری زمینه برای تحقق آشتی ملی فراهم است و چنانچه هردوجناح سیاسی با درک وضعیت سیاسی کشور و تهدیدهای نظام بین‌الملل، قائل به درک مشترک و انسجام بیشتری در سیاست داخلی باشند، بسیاری از نگرانی‌ها و تردیدها پیرامون آینده نظام نیز برطرف خواهد شد.

*عضو شورای مرکزی حزب اتجاد ملت ایران اسلامی