کد خبر: 3188تاریخ انتشار : ۱۴:۳۰:۲۷ - شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶

علی شکوری راد در گفت و گو با امتداد

مطهری زبان گویای مردم در مجلس ‌است

مطهری زبان گویای مردم در مجلس ‌است. در عین حال مطهری هیچ گاه خود را اصلاح طلب معرفی نکرد اما رفتار او به گونه‌ای است که احترام اصلاح طلبان را برانگیخته و او را نماینده واقعی مردم در نظر می‌گیرند.

على شكورى راد دبيركل حزب اتحاد ملت ايران اسلامى در گفت و گو با پايگاه خبرى تحليلى امتداد گفت : گفته می شود جریانی در مجلس با هدایت یک یا دو وزیر حسن روحانی در صدد حذف علی مطهری نماینده تهران از کرسی نایب رییسی مجلس شورای اسلامی هستند. این خبر با واکنش‌های متعددی از سوی کاربران فضای مجازی مواجه شد به طوریکه چند تن از نمایندگان مجلس نیز در این باره به وزرای دولت هشدار دادند. در این باره امتداد با علی شکوری راد دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلام گفت و گو کرده‌است.

چرا حضور علی مطهری به عنوان نایب رییس مجلس تا این حد مهم است؟

علی مطهری با شخصیتی که از خود بروز داده تبدیل به یک نماینده واقعی مردم در مجلس شده‌است. نماینده خوب در مجلس کم نیست اما آقای مطهری سمبل یک نماینده راست قامت شده، به طوریکه به دلیل شباهت زیاد به منش مرحوم مدرس می توانیم از این تعبیر امام در باره او استفاده کنیم. مطهری زبان گویای مردم در مجلس ‌است. در عین حال مطهری هیچ گاه خود را اصلاح طلب معرفی نکرد اما رفتار او به گونه‌ای است که احترام اصلاح طلبان را برانگیخته و او را نماینده واقعی مردم در نظر می‌گیرند.

این چند روز خبرهای منتشر شده مبنی بر رایزنی ‌ایی با هدف برکناری مطهری از نایب رئیسی مجلس، ارزیابی شما در این باره چیست؟

این خبرها نگران کننده‌است. طبیعی هست که افراطیون چنین اقدامی را در دستور کارخود قرار دهند اما اگر در بین اصلاح طلبان، اعتدالگرایان و یا اصول گرایان معتدل چنین اقدامی صورت بگیرد پذیرفتنی نیست و حتما واکنش‌هایی را در پی خواهد داشت. مطهری نه تنها باید درهیات رئیسه حضور داشته‌باشد بلکه باید با رای بیشتری در انتخابات پیش رو برگزیده شود. انتخابات اخیر ریاست جمهوری خواست واقعی مردم را نشان داد و از این رو مجلس باید همسویی بیشتری با مردم و رئیس جمهور داشته باشد.

گفته می شود بعضی از وزرای دولت در رایزنی‌های پشت پرده علیه مطهری نقش داشته‌اند شما در این باره چیزی شنیده‌اید؟

سال گذشته از سوی بعضی از وزرای دولت اقداماتی صورت گرفت که این اقدامات در راستای ائتلاف با اصلاح طلبان نبود. اما در حال حاضر به غیراز توییت آقای صادقی نماینده مجلس، اطلاع دیگری در خصوص دخالت وزرا در تغییر هیات رییسه ندارم، اما اگر چنین حرفی درست باشد آقای روحانی باید تدبیر کند کمااینکه در انتخابات اخیر نیز ایشان با تدبیر خوبی که به کار بردند مانع از این شدند که عملکرد حزب اعتدال وتوسعه که منصوب به ایشان است موجب دودستگی شود. اگر این اعتراض‌ها به گوش روحانی برسد مطمئنا مانع از تضعیف مطهری به عنوان یکی از حامیان اصلی دولت خواهند شد.

پشت پرده تضیف مطهری چه می‌تواند باشد؟

اصول گرایانی که از انتخابات اخیر ناراحت هستند. آنها خود را شکست خورده می‌دانند و این شکست را با اقداماتی این چنینی پوشش می‌دهند. به نظر می‌رسد با این قبیل اقدامات دنبال پاک کردن اثرات روانی شکست هستند. بعید می دانم که آقای لاریجانی رئیس مجلس بخواهد در این باره با آنها همکاری کند.

نقش فراکسیون امید در این فرایند را چطور می‌بینید؟

تا جایی که می دانم فراکسیون امید در صدد بهتر شدن ترکیب هیات رئیسه است. با این رویکرد و در حالی که یکی از بهترها آقای مطهری است بدیهی است که پشتیبان او باشد.

بعضا گفته می‌شود که ممکن است بعضی از اعضای فراکسیون امید با تندروها همراه شوند، نظر شما چیست؟

افرادی که به لیست امید خودشان را منتسب کرده اما مقید نکرده‌اند، ممکن است این نوع اقدام از سوی آنها سر بزند اما بعید می دانم اعضای واقعی لیست امید آلوده به چنین اقدامی بشوند.

فکر می کنید جبهه پایداری موفق بشه تا ترکیب هیات رییسه را تغییر دهد؟

انتظار هست که این هدف را داشته باشند اما اینکه حربه‌ای برای پیشبرد آن دارند یا خیر را نمی دانم. اما فکر نمی کنم که در ترکیب رییس و نواب شاهد تغییر چندانی باشیم.

گفته می شود اگر جریان اصول گرا همراه با جبهه پایداری به سمت تغییر نایب رییسی علی مطهری برود، فراکسیون امید نیز پزشکیان را به عنوان نامزد ریاست مجلس معرفی می‌کند، این تغییرات و اقدامات را چقدر در فضای کنونی مفید یا مضر میدانید؟

قاعدتا هیات رییسه مجلس توافقی بسته می‌شود و تا کنون بر اساس توافق فراکسیون امید مستقلین و اصول گرایان معتدل پیش رفته‌است. این بهترین حالت ممکن در مجلس است اما اگر این هماهنگی صورت نگیرد به صورت طبیعی هر فراکسیون بصورت مستقل تصمیم می‌گیرد.