کد خبر: 3259تاریخ انتشار : ۸:۴۳:۰۰ - جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶

پيام سيدمحمد خاتمى به سومين كنگره حزب اتحاد ملت ايران اسلامى

احزاب و تشکل‌ها با وجود اختلاف‌هایی که دارند از آن‌جا که همگی سربلندی میهن و سرافرازی ملت و کامیابی انقلاب را مد نظر دارند، با هم گفت‌و‌گو و تعامل کنند و اصل تفاهم و تعامل را به جای تعارض و خدای ناخواسته ستیز بنشانند و حکومت نیز باید زمینه ساز چنین فضایی باشد.

حجت الاسلام و المسلمين سيدمحمد خاتمى به مناسبت سومين كنگره سراسرى حزب اتحاد ملت ايران اسلامى پيامى صادر كرد كه متن آن به شرح زير است :

 

بسم الله الرحمن الرحيم

با ياد و نام خدا از انسان بگوييم كه آفريده برتر و ممتاز آفريدگار است و ذات مقدس او پس از آفرينش تن آدمى كه خود پر از شگفتى است از آفرينش دوم سخن مى گويد كه با آن انسان، انسان مى شود و با اين آفرينش خود را برترين آفريننده مى نامد و به خود آفرين مى گويد.
اين انسان بايد جانشين خدا در زمين باشد و جانشين خداوند آن است كه صفات الهى را در خود بپروراند و به اخلاق الهى متخلق شود. و اخلاق عبارت است از منش زيبا و رفتار نيكو كه بايد توسط خود آدمى انتخاب شود و انتخاب جز در سايه آزادى ميسر نيست و اصلا معنى ندارد و افزون بر اين اگر آدمى مسئول است- كه هست- مسئوليت نيز ملازم با آزادى است.
انسان آگاه و آزاد محكوم به زندگى در اين جهان و با ديگران است و لاجرم نيازمند سازمان و سامانى تنظيم كننده زندگى جمعى است و نظام شايسته انسان و انسانيت و مطلوب پروردگار انسان نظامى است كه بر مدار <<قسط>> و <<داد>> مى چرخد و اين قست و داد را باز خود انسان بايد با آگاهى و اراده آزاد خود برقرار و از آن پاسدارى كند و پيامبران الهى و در رأس آنان اشرف كائنات و انسان كامل، حضرت ختمى مرتبت برانگيخته شده اند تا راه رسم انسانى و عادلانه و نيكو زيستن را به او بنمايند و پيشاپيش آدميان آن راه را بپيمايند.
در عرصه حيات اجتماعى مطلوب حضرت پروردگار، استوار كردن زندگى بر پايه عدالت توسط انسان است و خداوند به آن و احسان امر كرد و از فحشا و منكر و بغى نهى فرموده است و اگر عدالت، دادن حق هر ذى حقى به او است كدام حق شريف تر و بالاتر از حق حاكميت انسان بر سرنوشت خويش است و عدل اقتصادى و اجتماعى فرع آن است.
براى ملت شريف ايران كه صاحب انقلابى بزرگ با رهبرى فرهمند است كدام افتخار بالاتر از آن كه از دل انقلابش << جمهورى اسلامى>> برآمد و اينك همه مومنان، خيرخواهان و اصلاح طلبان براى استقرار درست پايه هاى اين جمهورى و نگاهبانى از آن وظيفه اى سنگين دارند.
در اينجا متواضعانه چند نكته را تذكر مى دهم:
۱- تحزب با مردمسالارى چنان پيوند دارد كه يكى بدون ديگرى تحقق نمى يابد و حزبى ارجمند است كه در خدمت مردم و نماد مردم سالارى باشد. والّا ابزارى خواهد بود در دست ديكتاتورى و از جمله تماميت خواهانى كه در قرن بيستم ميلادى دست كم دو گونه آن را بشر تجربه كرد و از آن زيان هاى فراوان ديده است.
۲- حزب مطلوب، نماينده اراده و خواست و تمناى كمال و آزادى و پيشرفت جامعه است و بايد باشد و در جامعه كه امرى است متكثر،احزاب ولو با هدف و آرمان واحد مى توانند متعدد باشند و بايد حرمت همه احزاب را نگاه داشت.
۳- در جامعه اى چون جامعه ما كه رهيده از بند استعمار و استبداد سياه و خواستار عدالت و آزادى و پيشرفت و استقلال است – و اين همه را اصلاح طلبانه مى خواهد و انقلاب بزرگش اوج اين اصلاح طلبى است- احزاب مسئوليتى مضاعف در دفاع از دين و مردمسالارى و حق و آزادى مردم و پيشرفت همه جانبه كشور دارند.
۴- حزب بايد آموزشگاه و نيز كارگاهى بزرگ براى تربيت نيروهايى باشد مجهز به انديشه و تحليل محكم و روزآمد و تجربه در خدمتگزارى. درست است كه دولت رسالتى مهم در به كارگيرى نيروهاى جوان و با استعداد و باز كردن ميدان براى مديريت آنان دارد ولى حزب به معنى واقعى خود مى تواند و بايد كارگاه رشد نظرى و عملى نيروها باشد به همين دليل جوانگرايى و ميدان دادن به جوانان اعم از زنان و مردان امرى است كه بايد در اولويت برنامه هاى حزب و تشكل ها و گروه ها قرار گيرد.
۵- قدرت پرستی، مذموم است ولی از رسالت‌های احزاب، تاثیرگذاری در شکل‌گیری قدرت و کارکرد آن نه برای منافع شخصی و گروهی بلکه برای خدمت به مردم است. مردمی که ولی نعمت مسئولان و صاحبان اصلی انقلاب و کشوراند.
اگر هدف درست باشد تلاش برای کسب قدرت از راه‌های قانونی و به اتکای رای و نظر مردم امری پسندیده است.

از این رو حزب‌ها علاوه بر داشتن اساسنامه و مرامنامه روشن و مطلوب باید صاحب تحلیل درست در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و بین‌المللی باشند و جامعه و خدمت‌گزاران را با اندیشه روزآمد و تحلیل‌های سنجیده یاری کنند و برنامه‌هایی را برای رفع مشکلات و ایجاد وضعیت بهتر داشته باشند.

۶- امنیت و ثبات کشور امری است که توجه به آن‌ها و تلاش برای تحقق آن‌ها باید از سوی احزاب در اولویت قرار گیرد. هشیاری در برابر توطئه‌های رنگارنگ دشمنانی که از انقلاب و حاکمیت مردم بر سرنوشت خود زیان دیده‌اند و درصدد ضربه زدن به ما هستند امری است ضروری، همچنان که نسبت به نارسایی‌ها و ناروایی‌هایی که در درون وجود دارد و بالمآل به امینت و ثبات کشور زیان می‌زند باید هشیار بود و صبورانه و واقع بینانه در صدد رفع آن‌ها برآمد.
۷- نقد سالم از قدرت توام با انصاف و همراه با ارائه راه‌حل‌های مناسب برای اصلاح امور از اولویت‌های مورد نظر و اهتمام احزاب متعهد و مسئول است. اگر نقد نباشد قدرت تباه می‌شود و جامعه را نیز به تباهی می‌کشد.
۸- امیدوارم در آینده شاهد پویایی جامعه در جهت آرمان‌های والای انقلاب و تحقق خواسته‌های اساسی مردم و گسترش فضای آزاد و فراهم آمدن زمینه‌های وحدت ملی باشیم.
احزاب و تشکل‌ها با وجود اختلاف‌هایی که دارند از آن‌جا که همگی سربلندی میهن و سرافرازی ملت و کامیابی انقلاب را مد نظر دارند، با هم گفت‌و‌گو و تعامل کنند و اصل تفاهم و تعامل را به جای تعارض و خدای ناخواسته ستیز بنشانند و حکومت نیز باید زمینه ساز چنین فضایی باشد.

سومین گردهم‌آیی سراسری حزب محترم «اتحاد ملت ایران اسلامی» را گرامی می‌داریم و برای همه اعضای محترم و گردانندگان آن در جهت دفاع از آرمان‌های انقلاب و پافشاری بر حق و حرمت و آزادی و برخورداری مردم و پیشرفت کشور و استقلال آن و مبارزه با آسیب‌های گوناگونی که چهره جامعه را مکدر و بنیان نظام را لرزان می‌کند و تلاش برای کاهش و انشاالله برافتادن فقر و فساد و تبعیض و هشیاری در برابر خطرات و تهدیداتی که از بیرون و درون متوجه جامعه و کشور و انقلاب است از خداوند منان طلب توفیق و کامروایی می‌کنیم.

سیدمحمد خاتمی
شهریور ۱۳۹۶